Podstawowe pojęcia z zakresu pneumatyki

pneumatyka

Pneumatyka – to nauka zajmująca się praktycznym wykorzystywaniem urządzeń i maszyn, w których przekazywanie energii i sterowanie odbywa się przy pomocy sprężonego powietrza jako czynnika roboczego. Pod względem technicznym zajmuje się napędem i sterowaniem pneumatycznym.

Napęd pneumatyczny – zastosowanie sprężonego powietrza lub innego gazu w mechanizmach maszyn i urządzeń określa się jako napęd i sterowanie pneumatyczne.

Sterowanie pneumatyczne – wykorzystanie sprężonego powietrza jako nośnika informacji, który sterowany jest przez ciśnienie.

Układ pneumatyczny – połączone elementy pneumatyczne przeznaczone do przekazywania energii za pomocą sprężonego powietrza lub gazu pod ciśnieniem w układzie zamkniętym.

Siłowniki pneumatyczne – elementy przeznaczone do przetwarzania energii czynnika roboczego na energię mechaniczną. Wyróżniamy siłowniki: tłokowe, nurkowe, membranowe i workowe oraz dętkowe. Ze względu na wywieraną przez nie siłę dzielimy je na jednostronnego działania i dwustronnego działania.

Zawory pneumatyczne – urządzenia sterujące przepływem czynnika roboczego. Wyróżniamy zawory sterujące kierunkiem przepływu, tzw. rozdzielacze, sterujące ciśnieniem oraz zawory sterujące natężeniem przepływu. Rozdzielacze kierują strumień czynnika roboczego do dowolnej części układu, a ponadto zamykają lub otwierają jego dostęp.

Przepływ – ruch gazu lub cieczy wywołany różnicą ciśnienia.