Olej hydrauliczny – właściwości

Olej hydrauliczny to rodzaj oleju którego używa się do prawidłowego funkcjonowania napędów hydraulicznych oraz układów tłumiących. Kolor oleju hydraulicznego jest żółtawy albo czerwonawy i gęsty. Zadaniem oleju hydraulicznego jest smarowanie elementów metalowych, aby jak najmniej się zużywały. Olej hydrauliczny, inaczej hydrol, można doprowadzić do bardzo wysokiego ciśnienia i uzyskać bardzo dużą siłę w małym napędzie. Hydrol posiada też wadę, która powoduje zanieczyszczenie układu, co nie pozwala na użycie go w miejscach osłoniętych.

Wybór olejów jest przeogromny, a wynika on z tego, iż posiadają szeroki zakres temperatur i ciśnień w jakich pracują te oleje. W hydraulice najpopularniejsze są oleje mineralne, które wykorzystuje się do pracy siłowników hydraulicznych czy w układach hamulcowych. Oleje mineralne zastępowane są olejami syntetycznymi.

Parametry oleju hydraulicznego to:

W hydraulice siłowej najważniejszym parametrem czynnika roboczego, czyli oleju hydraulicznego jest jego lepkość. Zbyt wysoki wskaźnik lepkości olej spowoduje wystąpienie zjawiska kawitacji (gwałtowna przemiana z fazy ciekłej w fazę gazową pod wpływem zmniejszenia ciśnienia). Natomiast zbyt niski wskaźnik lepkości spowoduje utratę swoich właściwości smarnych i szybkie zużycie elementów metalowych.