Podnośnik hydrauliczny – maszyna

podnośnik hydrauliczny

Podnośnik hydrauliczny jest maszyną służącą do podnoszenia ciężkich przedmiotów i działa na zasadzie prasy hydraulicznej. Proces podnoszenia odbywa się przy udziale cieczy, która wypychana podnosi jedną część maszyny. Podnosząca część unosi ciężki przedmiot. Podnośniki hydrauliczne wykorzystuje się w wielu dziedzinach przemysłu.

Każdy podnośnik składa się z zewnętrznego cylindra, w którym znajduje się tłok. Tłok przeważnie jest przelotowy z otworem w środku i pracuje w specyficznych warunkach. Unosi ciężkie przedmioty, ale osiąga zaledwie kilka centymetrów wysokości. Dla osiągnięcia znacznie wyższych wysokości stosuje się podnośniki teleskopowe. W cynlindrze znajduje się tłok złożony z elementów, które pracują etapami. Praca ta skorelowana jest z pracą pompy, która powoduje sprężenie wtłoczonego oleju.

Na co dzień podnośniki wykorzystujemy w warszatach samochodowych, w budownictwie, w przemyśle spożywczym czy transportowym.

Maszyna to układ względny odosobniony w którym zachodzi transformacja zasilenia czy informacji. Z takiego podziału wyróżniamy maszyny zasileniowe i informacyjne.

W znaczeniu technicznym maszyna jest tylko i wyłącznie urządzeniem technicznym służącym do przekształcania energii lub wykonująnia zadanej pracy. I tutaj wyróżnimy maszyny energetyczne (w tym maszyny hydrauliczne i pneumatyczne) oraz maszyny robocze: technologiczne i transportowe.

Maszyna pochodzi do greckiego wyrazu mākhanā, od którego utworzono łacińskie – machina. Od samego początku słowo to nie miało obecnego znaczenia, a dopiero nabrało tego sensu w XVI i XVII wieku.