Siłowniki hydrauliczne to jedne z kluczowych elementów hydrauliki siłowej – i jako takowe, są one wystawione na działanie cieczy pod wysokim ciśnieniem i to za ich sprawą owo ciśnienie jest przekazywane dalej. Są zatem wysoce podatne na zużycie – przez co nie tylko mogą narazić nas na koszta, ale i na potencjalne zagrożenie zdrowia pracowników. Zdecydowanie warto zatem zapoznać się z potencjalnymi problemami, na jakie możemy napotkać podczas pracy z siłownikami hydraulicznymi.
Hałas – głośne dźwięki, które dotychczas nie występowały podczas obsługi danego uządzenia to sygnał, że występuje w nim jakaś usterka. Oczywiście, nierozgrzane urządzenie może powodować niepożądane dźwięki. Jeśli jednak pozwolimy mu się rozgrzać przed pracą i problem hałasu się pojawia – to zacząć należy od odłączenia urządzenia, by zminimalizować ryzyko zwiazane z obsługą w takim stanie. Następnie powinniśmy upewnić sie, że filtr układu hydraulicznego jest drożny i w razie potrzeby zastąpić go nowym. Jeśli to nie pomoże – uzupełniamy lub wymieniamy płyn hydrauliczny. Kolejnym krokiem jest upewnienie się, że system jest szczelny i nie pojawiają się w nim wycieki ani nieszczelności przez które może dostać się powietrze.
Przegrzanie – oprócz hałasu, nadmierne nagrzanie się układu także jest problemem i potencjalnym zagrożeniem wewnątrz układów hydrauliki siłowej – potencjalnie jeszcze groźniejszym. W przypadku nadmiernego wydzielania ciepła, zalecane są gruntowne kroki – wymiana wszystkich zabrudzonych filtrów oraz oczyszczenie odpowietrznika i zbiornika z olejem powinno być priorytetem. Jeśli jednak to nie pomoże – sprawdźmy czy nie ma gdzieś w układzie zużytych uszczelek i łożysk oraz czy płyny w układzie nie są zużyte lub niewłaściwie dobrane pod względem lepkości. W takim przypadku będą one zużywać przedwcześnie wszystkie części jakie zostaną wystawione na ich działanie.
Zużyte tłoczysko – jeśli płyn hydrauliczny jest wątpliwej jakości lub tłoczysko jest nieodpowiednio nasmarowane, siłownik będzie pracował w warunkach, które zniszczą go w bardzo krótkim czasie. Należy zatem zadbać nie tylko o odpowiednią jakość, ale i eksploatację tłoczyska.