Silnik hydrauliczny i wciągarka hydrauliczna w służbie hydrauliki siłowej

wyciagarka

Silnik hydrauliczny zmienia energię potencjalną lub / i kinetyczną cieczy w energię mechaniczną. Działa odwrotnie do działania pompy hydraulicznej, czyli zamienia wysokie ciśnienie na siłę mechaniczną w ruchu obrotowym. Budowa silnka hydraulicznego zbliżona jest do budowy pompy hydraulicznej, dlatego stosuje się silniki hydrauliczne zębate i wielotłoczkowe. Pełni funkcję urządzenia zasilającego wytwarzając wtedy ciśnienie niezależnie od kierunków obrotów wałka napędowego.

Silniki hydrauliczne dzielimy na:

  • silniki hydrostatyczne: energię mechaniczną zamienia się na energię potencjalnę (ciśnienie) cieczy,
  • silniki hydrokinetyczne: energię mechaniczną zamienia się na energię kinetyczną (przepływu) cieczy.

Wciągarka hydrauliczna służy do ciągnięcia przedmiotów w poziomie i wciągania w pionie, w której kabestany lub bęben obracany jest za pomocą napędu hydraulicznego zasilanego silnikiem spalinowym lub elektrycznym. Posiadają dużą moc, płynną regulację obrótów i są niezawodne w swojej pracy dzięki prostej budowie wywodzącej się z rybactwa (kabestan).

Wyciągarka składa się z ramy nośnej, bębna, kabestanów, napędu hydraulicznego i silnika spalinowego lub elektrycznego. Ciągnięcie przedmiotu odbywa się za pomocą stalowej liny, a moc potrzebną do tej pracy daje jednostka zasilająca, np. agregat hydrauliczny. Urządzenia te wykorzystuje się branży elektroenergetycznej przy budowie linii wysokiego napięcia, stoczniach czy przy budowie statków.