Rozdzielacz hydrauliczny jest to urządzenie, którego zastosowaniem, jak sama nazwa może wskazywać, jest ustalenie kierunku w którym przepływać ma ciecz stosowana w układzie hydraulicznym (funkcja wywrotu).
Przy pomocy rozdzielczaczy możemy sterować silownikami oraz silnikami hydraulicznymi. W ich funkcjonalności zawierają się takie mozliwości jak odwracanie kierunku ruchu cieczy, umożliwienie dowolnego upozycjonowania urządzenia roboczego w przestrzeni oraz odciążanie pompy hydraulicznej gdy ta znajduje się w trakcie przerwy.
Przesterowanie pozycji w jakiej wewnętrzny tłoczek jest położony może odbywać się za pomocą cewki elektromagnetycznej, dźwigni, linkowo lub przy pomocy ciśnienia – hydraulicznie lub pneumatycznie.
Rozdzielacze występują w wersjach segmentowych lub monoblokowych – istnieją nawet odmiany dwuciśnieniowe, które można wykorzystywać do dwóch osobnych zadań. Same zawory mają także rozmaite rodzaje, zależne od zastosowania. Spośród powszechnie stosowanych wyróżniamy zawory zwrotne, zwrotne sterowane, zwrotne hamujące, dławiace, zawory przelewowe (umożliwiające konfigurację liniową, bocznikową i krzyżową), płytowe oraz elektrozawory.
Rozdzielacze, jako element wysokoobciążonych układów hydraulicznych, stosowane są w przemyśle, transporcie, górnictwie, budownictwie oraz rolnictwie – zarówno do urządzeń stacjonarnych, jak i mobilnych.